За пациента един загубен зъб е много повече от малка липса в устната кухина. Падналият зъб означава не само непълноценна усмивка, но и психологическа бариера. В борбата срещу този проблем обаче съвременната дентална медицина разполага с мощно оръжие – зъболечение чрез поставяне на импланти, т.нар. имплантология. За имплантите като дългосрочен заместител на неудобните подвижни протези и за ключовата роля на индивидуалния подход и точното планиране ще разкаже д-р Даниел Иванов от Saliev Dental Care.
НА КАКВО СЕ ДЪЛЖИ НАРАСТВАЩАТА ПОПУЛЯРНОСТ НА ЗЪБНИТЕ ИМПЛАНТИ?
В последните години пациентите имат все по-високи естетични и функционални изисквания. Заедно с това микроинвазивната концепция, свързана с презервация на твърдите зъбни тъкани, навлиза все по-сигурно в денталните практики. Така имплантите стават неделима част от ежедневието ни, тъй като дават възможност да възстановим изцяло обеззъбени челюсти или единични липсващи зъби, без да се налага да изпилим здравите съседни зъби.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗЪБНИЯТ ИМПЛАНТ?
Вътрекостните импланти, които използваме в практиката, се състоят от: фиксираща част (захваща се изцяло за костта), покривен винт (поставя се върху фиксиращата част веднага след имплантирането), сулкусформер (оформя меките тъкани около импланта), винт (фиксира надстройката към импланта) и надстройка (надвенечната част на импланта).
КАКВИ СА ПРЕДПОСТАВКИТЕ ЕДИН ИМПЛАНТ ДА БЪДЕ УСПЕШЕН?
Освен остеоинтеграцията, или вкостяването, на фиксиращата част важна роля играе оформянето на меките тъкани около надстройката, както и адаптирането на протетичната конструкция към нея. Надстройките от своя страна могат да бъдат изработени индивидуално за конкретния пациент, като това се случва в сътрудничество със зъботехник. Така протетичната конструкция приляга изключително добре към меките тъкани. Искам да подчертая, че индивидуалният подход изпълнява не само естетична функция, но и предотвратява най-честите усложнения – перимукозит (възпаление на меките тъкани около импланта) и периимплантит (по-напреднал стадий на едно такова възпаление).
КАКВИ ИЗСЛЕДВАНИЯ СА НЕОБХОДИМИ ПРЕДИ ПОСТАВЯНЕТО НА ИМПЛАНТ?
Преди да се пристъпи към поставяне на имплант, е необходимо да бъде извършен предварителен анализ на меките тъкани, както и на костната тъкан на горната и долната челюст. Меките тъкани се оглеждат по време на клиничното посещение, а качествено и количествено костната тъкан се оценява чрез специална ренгтенова снимка, наречена CBCT (dental cone-beam computed tomography).
КАКВО Е ПОДХОДЪТ ПРИ ЛИПСА НА ДОСТАТЪЧНО КОСТНА ТЪКАН?
При дефицит на костна тъкан във вертикално и/или хоризонтално направление можем да извършим различни процедури, за да компенсираме загубата. Един от методите включва поставянето на синтетична кост и т.нар. PRP (platelet rich plasma) – кръвен продукт, богат на растежни фактори, който спомага да се формира костта по-бързо и качествено. Друг вариант е PRP да се комбинира с костен материал, взет от самия пациент. Много подходяща за тази цел е костта от зоната на брадичката.
автор
Д-р Даниел Иванов завършва „Дентална медицина“ към МУ-София през 2018 г. Усъвършенстването му в областта на денталната медицина продължава интензивно и след дипломирането му. Посещава различни курсове за следдипломна квалификация и проявява силен интерес към оралната хирургия и зъбната имплантология.
контакти
София, ул. Проф. Атанас Иширков 31
тел. 0876 166 167
Facebook: Saliev Dental Care / Instagram: salievdentalcare