В живота ни винаги има място за празник – именни дни, рождени дни, коледни и новогодишни празници, събиране със стари приятели или романтична вечеря в ресторант с любим човек. Наслаждаваме се редовно на трапезата по различни поводи с разнообразие от ястия и алкохол. Дори хората със здравословни проблеми рядко отказват чаша вино или шампанско по празниците, но какви са последствията за здравето на нашите зъби?
Употребата на алкохол, когато има повод за празнуване се приема за нормална и безрискова. Реалността обаче е различна. Консумацията на алкохол причинява редица последствия в организма, както краткосрочни така и дългосрочни. Ако се прекали с приема първоначалното чувството за отпускане, социализация, самочувствие, лесно преминава към по-неприятни усещания, като проблеми с възприятията, замайване, неадекватност. А с течение на времето въздействието на алкохола отива по-далеч, засягайки мозъка, сърдечно съдовата система, черния дроб, червата и други органи. В устната кухина също има последици от употребата на алкохол.
Не забравяйте, че препоръчителното седмично количество за жените е не повече от 14 алкохолни единици, а за мъжете – не повече от 21.
Една алкохолна единица (АЕ) = (милилитрите х % алкохолно съдържание)/1000. Ако пиете вино с 12,5% алкохолно съдържание, прилагайки формулата, лесно можете да пресметнете, че:
Една стандартна чаша (125 мл) вино съдържа 1,6 АЕ, а една голяма чаша (175 мл) – 2,2 АЕ.
Последици от приема на алкохол:
- Оцветяване на зъбите, причинено от съдържанието на хромогени – пигментни вещества, които могат да се прикрепят към емайла на зъбите, който в допълнение може да бъде отслабен от действието на киселините в алкохола.
- Напитките с високо съдържание на алкохол изсушават устата, следователно ксеростомията (сухота в устата) е един от проблемите, с които може да се сблъскате и също и появата на лош дъх.
- Консумацията на алкохол под формата на смесени напитки, могат да се появят и други проблеми, като зъбна ерозия, причинена от действието на цитрусови плодове или кариес, поради съдържанието на захар в повечето подобни напитки.
- Честата и прекомерна употреба на алкохол може да причини поява на рак на устната кухина. А в комбинация с тютютнопушене този риск значително се увеличава.
Изглежда разумно да не допускаме прекомерната употреба на алкохол в живота ни. Нашето здраве ще ни благодари за това.
Съвети:
- Хигиена – редовно миене на зъбите минимум по 2 пъти на ден. Препоръчително е зъбите да се почистват 30 минути след употреба на алкохол.
- Прием на вода – нуждите на организма от вода са по-високи при прием на алкохолни напитки.
- Избягвайте газираните напитки – те помагат за изтъняване на зъбния емайл. По-добре пийте питието чисто или с вода.