Д-р Градинаров, междузъбните кариеси са едни от най-често срещаните проблеми, защо е така?
За съжаление това наблюдавам в моята практика – увеличава се броя на хората с подобни зъбни проблеми. Голяма част от пациентите, които лекувам имат кариеси в междузъбното пространство. Повечето от тях не подозират, че имат кариозен процес и търсят дентална помощ, едва когато усетят болка или дискомфорт като лош дъх, задръжка на храна, кървене.
А на въпроса защо се наблюдава увеличение на междузъбните кариеси мога да отговоря, че това е съвкупност от липсата на редовни профилактични прегледи през годината и незадоволителна орална хигиена или липса на такава, което е масово явление за съжаление. Друг фактор, допринасящ за развитието на междузъбните кариозни лезии, е начинът на хранене и по-конкретно употребата на храни, богати на захар и въглехидрати. Всеки обича да се наслаждава на сладки храни и напитки, но те са вредни за зъбите.
Как установявате наличие на междузъбен кариес и защо пациентите не успяват да разберат по-рано за този проблем?
Установяването на междузъбния кариес може да бъде както с клинични, така и с параклинични изследвания. При преглед се установява променен цвят на емайла. Понякога е трудно да бъдат диагностицирани и се налага рентгенографско изследване. Такива са предимно кариесите в начален стадий. При по-големите кариозни лезии вече се наблюдава кавитация, или както пациентът описва, „дупка в зъба“ и съпътстващите оплаквания – болка при хранене, задръжка на храна, кървене, лош дъх, болка от студено и сладко.
Как протича лечението?
Обикновено лечението преминава в рамките на посещението, ако разбира се няма усложнения поради дълбок кариес и засягане на нерв. Ще ви покажа един случай от ежедневната ми практика, при който нагледно ще видите лечение на кариес в междузъбното пространство.
На пръв поглед няма нищо видимо и необичайно. След започване на работа се разкрива кариозната лезия. Следва почистване на кариеса и поставяне на изолационно платно – кофердам.
След почистването се наблюдава липса на немалка част от зъбната структура. Няколко важни стъпки при възстановяването на изгубената повърхност са: правилната кавитетна форма, изолацията с кофердам, добрата адаптация на средствата за възстановяване (клинове, матрици, ригнове).
На този етап е изключително важно позиционирането на контактната повърхност. Правилната планировка в етапа при поставянето на средствата за възстановяването на зъбите ще доведе до успех.
Завършва се с изграждане на зъба, като се пресъздава възможно най-добрата анатомична фирма и контакт.
Какво съветвате пациентите за превенция на междузъбни кариеси?
На първо място това е профилактиката. Посещенията при дентален лекар е хубаво да бъдат на всеки 6 месеца, за да се избегнат нежеланите усложнения. Разбира се най-доброто средство е правилната и стриктна орална хигиена. За тази цел пациентът трябва да знае какви средства може да ползва за подръжката на междузъбното пространство, а и не само.
Когато ефективността е слаба, резултатите са незадоволителни. На всички мои пациенти, които са с множество междузъбни обтурации, препоръчвам използването на конец за зъби, интердентални четки и по- рядко зъбен душ. Водата за уста е също важен продукт, който предпазва зъбите от разивитието на кариес. Обилното изплакване на устата след хранене, особено след храни и напитки, съдържащи захар, е лесно за изпълнение и при това ефективно. Електрическите четки са в услуга на пациента. През изминалите години имах възможността да направя 3 кампании с профилактични прегледи, заедно с Philips и Пиер Фабр България. С оглед на всички пациенти, които прегледах, установих, че тези, които са използвали електрически четки, имат цели 5 пъти по-малко кариеси. Така че препоръчвам на моите пациенти, когато е необходимо, да се сдобият с електрическа четка, която да им помогне в борбата със зъбната плака.
автор
Д-р Любомир Градинаров, лекар по дентална медицина
контакти
Дентална практика д-р Градинаров, Варна, бул. Вл. Варненчик №105, ет. 1, кабинет №2
тел. 0888 884 154
fb: drlubomirgradinarov