Философията и концепцията за минимална инвазивност в денталната естетика е нов, съвременен протокол, основаващ се на разбирането за минимално отнемане и нараняване на зъбната и околозъбната тъкан, както и използването на специални инструменти и специфични материали.
Този протокол включва три основни принципа и предимства. На първо място е запазване на здравословното състояние на тъканите. Много хора мислят, че за да се постави коронка или фасета, зъбите трябва много драстично да се изпиляват или да се налага тяхното умъртвяване. Това е мит, който не кореспондира със съвременните методики за дентална естетика. При минималната инвазивност се постига дентална естетика, запазвайки не само здравината на тъканите, но и тяхната цялост и функционалност.
На второ място протоколът следва естественост при възстановяванията. За да се постигне тази естественост, светлината трябва да преминава и да се отразява както при естествения зъб. Това може да се постигне, когато фасетата/коронката, която се поставя, е много тънка и изработена от естествен материал. Не на последно място е дългосрочността на добрите резултати. Протоколът за минимална инвазивност включва изпиляване само в рамките на емайла, без да се достига до дентина (вторият слой на зъбите). Съвременните технологии позволяват залепването на фасетата да се извършва върху емайла, което намалява риска от отчупване или отлепване (връзката между реставрацията и емайла е много по-устойчива и силна, отколкото тази с дентина).
Чрез новия протокол не само осигуряваме здравина и дълготрайност, но и естественост на усмивката.
И фасетата и коронката могат да бъдат правилният избор. Аз винаги се ръководя от протокола за минимална инвазивност и ненарушаване на естествените тъкани. Дали е фасета или коронка избирам в зависимост от това какъв е конкретният случай и как той може да бъде разрешен по най-добрият начин.
Клиничен случай, при който сме приложили протокола за минимална инвазивност в денталната естетика.
В клиника „Д-р Гайс“ сме специализирани в прилагането на протокола за минимална инвазивност в денталната естетика и пациентите, на които сме помогнали и върнали красивата усмивка и самочувствие, са много. Един от много емоционалните случаи, за който искам да ви разкажа, е на младо момиче, което работи като модел и живее в САЩ.
За нея усмивката винаги е била пречка да може да се развива и да участва в различни рекламни кампании. В САЩ е провела ортодонтско лечение, но то не е довело до желания естетичен резултат. По препоръка от наш пациент (ние работим изключително много с пациенти от чужбина) тя се свърза с нас. Глобализацията позволи разстоянията да не са проблем и при сегашната дигитализация ние можем да направим анализ и проект на усмивката на пациента, без да се налага неговото присъствие в клиниката. След проведен видеоразговор пациентката ни изпрати сканиран модел на челюстите си и рентгенови снимки. Проектът на усмивката й беше изготвен според всички принципи на денталната естетика – линията на венеца, линията на усмивката, прилагане на златното правило при пропорциите на зъбите и букалния коридор.
След одобрение на проекта от нейна страна тя дойде в България и посети клиниката. Чрез новите технологии и дигитализацията в нашата клиника имаме възможност да намалим броя на посещенията до два пъти. При първото посещение направихме клиничен преглед на пациентката, за да сравним изпратените от нея изследвания с реалното състояние на зъбите. В нейния случай не установихме нещо, което да налага промяна в предварителния план на лечение. Продължихме работа по проекта и поставихме предварително изработените фотополимерни фасети. Това даде възможност на пациентката да види как ще изглежда след изработване и поставяне на постоянните фасети.
Временните конструкции дават възможност на пациента през тези няколко дена, през които се изработват постоянните, да установи 100% дали това е желаната от него усмивка, да прецени дали фасетите му осигуряват необходимата функционалност и естетика. Тъй като при тази пациентка фасетите се изработват без изобщо да се налага изпиляване на зъбите, е много важно да се следва строг, специфичен протокол при вземане на отпечатъка. Първо се подготвят венците, после се взема отпечатък в централната релация (идеалната, напълно хармонична и балансирана позиция на захапката). Това позволява да се направи анализ на оклузията (захапката).
След седмица поставихме постоянните фасети при спазване на строг протокол за предварителна обработка на венците, повърхността на зъбите и начина на залепване.
В момента пациентката продължава да работи като модел в САЩ. Вече се усмихва без притеснение и се чувства щастлива.
автор
Д-р Гайс Бадер е собственик и управител на Медико-дентален център „Д-р Гайс“, специализиран в Естетичната дентална медицина и имплантология. Получава денталното си образование в Стоматологичния факултет, София.
контакти
Д-р Гайс Естетична дентална медицина и имплантология
София, ул. Григор Пърличев 9, тел.: 0888 323 061, 0877 520 000, www.dr-gais.com