Големите пространства между зъбите често могат да се превърнат в проблем, както естетически, така и понякога здравословен. Колкото и чаровно да изглежда понякога това разстояние, леката корекция, която да прибере зъбите един към друг, може значително да подобри качеството на живот и да повдигне самочувствието.
Празното пространство между два зъба се нарича диастема, като най-често се забелязва между предните два зъба (резците). Разстояния между зъбите могат да се появят навсякъде в устата, като между долните зъби се нарича мандибуларна диастема, а тази в предните два зъба се нарича средна линия или средна диастема.
Разстоянията при детските зъби са нормални, защото на този етап челюстта все още расте и зъбите се развиват. Докато децата растат, губят млечните си зъби, а при развитието на постоянните, пространствата често се затварят естествено.
ПРИЧИНИ
Има доста различни причини за появата на диастема . Основната причина за пропуските между зъбите е несъответствие в размера на зъбите спрямо челюстта. Ако челюстта е твърде голяма или зъбите са твърде малки, те няма да се подравнят правилно, защото в устата има твърде много място. Размерът на зъбите и челюстта са генетично предразположени, следователно в повечето случай диастемата е наследствена.
Пропуските в предните зъби също могат да бъдат причинени от израстване на допълнителна тъкан над зъбите. Кожата между лигавицата и горните предни зъби понякога може да прерасне, като това може да причини появата на диастема между двата горни предни зъба.
В ранна детска възраст смученето на палеца може да доведе до диастема, тъй като се упражнява натиск. Изтласкването на езика може да причини мандибуларна диастема, ако се натиска към долните зъби при преглъщане. И двата навика могат да бъдат коригирани в детството, за да се предотвратят дългосрочни проблеми.
КОРЕКЦИЯ
Кой метод или комбинация от методи е най-подходящият, е въпрос на преценка на специалиста, след обстоен преглед и консултация. Финалното решение и програмата за лечение се съобразяват с желанията на пациента.
- Бондинг – високоефективна безболезнена реконструкция
При по-леки случаи и немного големи отклонения, проблемът лесно може да бъде решен с минимална неинвазивна намеса – бондинг. Процедурата представлява доизграждане на формата на зъбите с фотополимер. Може да се извърши дори само с едно посещение при специалист, като намесата върху емайла може да бъде минимална, с много малко или с никакво изпиляване на зъбите.
- Фасети или коронки
Подходящи са за корекция на много малки разстояния между зъбите.
- Ортодонтско лечение
Поставянето на брекети е дългoтрaeн кoнceрвaтивeн мeтoд зa зaтвaрянe нa мaлкитe рaзcтoяния мeжду зъбитe. Носенето им oтнeмa oкoлo 12-18 мeceцa, като нe нaрaнявaт зъбитe и ca нaй-биoлoгичнoтo решение. За максимален комфорт могат да бъдат прозрачни и почти незабележими.
А при по-големи разстояния между зъбите, се препоръчва да се започне с ортодонсткото лечение и след като то приключи, да се премине към бондинг или поставяне на фасети или коронки.