Аз съм д-р Сергей Махаев, специалист по Орална хирургия. Интересувам се от всички новости в областта на пародонталната хирургия и имплантологията.
Ще ви представя случая на Юлиана Миленкова, 56 г.
Юлиана дойде при мен по повод консултация за поставяне на импланти в зоната на долната челюст вляво. Изисках панорамна снимка и чрез нея установих липса на костно вещество при два зъба, около които са се образували 2 големи вертикални пародонтални джоба, всеки от които с дълбочина 8 мм. Юлиана се оплака и от възпаление на един от задните зъби и кървящи венци – въпреки че през годините често предприема лечение с антибиотик, не отнема много време, преди кървенето да започне отново.
Широкоразпространено е мнението, че пародонтозата не се лекува – това е твърдение, с което съвременната дентална медицина не може да се съгласи, оспорва го и има достатъчно богат арсенал за справяне с този проблем.
Вярвам, че едно от най-важните неща е да се разясни реалното клинично състояние и да се опишат възможностите за лечение при всеки един пациент. Това води до разбиране на проблема от негова страна и по този начин успешно се изгражда взаимно доверие.
Още на първата консултация описах подробно на Юлиана какви за възможностите за лечение – с хирургия, без хирургия, с екстракция на въпросните зъби и поставяне на импланти. Съвместно взехме решението да се опитаме да запазим естествените ѝ зъби с помощта на пародонтална операция. Тя продължава около час и половина-два и е по-дълга и сложна от екстракцията на мъдрец или поставяне на имплант.
Установихме точната дълбочина на джобовете с помощта на пародонтална сонда – 8 мм дистално и медиално. Изпратих Юлиана и на 3D скенер, за да прецизираме диагнозата. В нейния случай той потвърди наличието на джобовете и ги детайлизира. Видяхме, че джобът на задния зъб се разпространява и в зоната, където корените се разделят, т.нар. бифуркация, което е сложно за лечение. Това е причината, поради която започнах лечението на Юлиана с инициална (начална) терапия.
Обсъдихме варианта да се направи открит кюретаж и джобът да се почисти хубаво с помощта на пиезохирургичен апарат. След тази манипулация джобът се запълва с костозаместващо вещество и се поставя мембрана, която не му позволява да мигрира. Изчаква се да премине регенеративният период, който е с продължителност около 8 месеца. След това можем да продължим с имплантологичната работа – едно истинско удовлетворение както за мен, така и за пациентката.
В обобщение бих искал да кажа следното: Случаят на Юлиана показва, че при добро желание от страна на хирурга, при добро желание от страна на пациента и при добро разбиране на проблема ние можем да постигнем един по-биологичен ход на лечение.
автор
Д-р Сергей Махаев, специалист по Орална хирургия с дългогодишен опит, основател и управител на клиника New Dental Solutions. Завършва дентална медицина в Медицински университет – София. От 2012 г. до началото на 2020 г. работи като хирург в отделението по лицево-челюстна хирургия на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
контакти
гр. София, ул. „Кумановски бой“ 7, бл. 321
тел. +35924187929