Какво представлява оралната хирургия?
Оралната хирургия е дял от денталната медицина, който включва оперативни интервенции в устната кухина – екстракция на зъби, отстраняване на кисти от челюстите, също така при тежки форми на пародонтит се налага т.нар. пародонтална хирургия. Поставянето на дентални импланти също се извършва от доктор специализирал орална хирургия. Още много сложни клинични състояния и случаи могат да влезнат в обсега на оралната хирургия.
Обикновено интервенциите се извършват в самата дентална клиника с локална анестезия. При по-тежки случаи, когато има нужда от операция, която ще трае повече време или когато здравословното състояние на пациента го изисква, интервенцията се извършва под обща анестезия. Тя се прави от специалист анестезиолог, асистиращ по време на операцията
Пациентът изпитва ли болка по време на операцията?
Не! Медицината напредва с бързи темпове и е стигнала ниво, което осигурява едновременно ефективно и безболезнено лечение. Докторите разполагат с най-модерни и иновативни упойки, които осигуряват 100%-во обезболяване. От голямо значение имат опита и умението на доктора да поставя прецизно и точно упойка, за да осигури липсата на какъвто и да е дискомфорт при пациента по време на операцията. Дискомфорт или умерена болка може да се усети след преминаване на действието на упойката, което е нормално при такъв вид интервенция. Пациентът може да приема болкоуспокоявщи лекарства, за да избегне неприятни усещания.
Какво се случва след операция?
В зависимост от здравословното състояние при всеки човек следоперативното възстановяване отнема различен период от време. Но винаги след операция има задължително проследяване на заздравяването, пациентът трябва да посещава клиниката за контролни прегледи, получава следоперативни съвети и при необходимост следоперативна терапия. От голямо значение е пациентът да се чувства обгрижен и спокоен.