Аз съм Д-р Салиев, собственик на клиника Салиев дентал кеър. Ще ви запозная с един комплициран случай базиран на цялостна рехабилитация на устната кухина на пациент. Николай постъпи при нас със зъби в много лошо състояние, които не бяха годни за употреба и не подлежащи на лечение.
Николай e на 38 години, като има няколко съпътсващи заболявания, диабет и дойде при нас след бъбречна трансплантация. Най-вероятно по време на лечението на бъбречна трансплантация той е занемарил своето денталното здраве. Направихме план на лечение и извадихме всички зъби. В долната челюст поставихме 6 импланта непосредствено след изваждането на зъбите.
В горната челюст беше необходимо да изчакаме да заздравее и след това да поставим импланти или така нареченото късно имплантиране. За долната челюст използвахме имедиатно имплантиране. При извършване на диагностика на двете челюсти се взема предвид рентгенографията. Преценяваме качеството на костта, ложите, в които можем да поставим импланти. Оценяваме възможностите, когато извадим даден зъб и не е възможно да се постави веднага имплант не се предприема имплантиране, а се изчака така нар. процес вкостяване, което може да настъпи между 4 и 6 месеца.
За да подпомогнем този процес понякога се налага да сложим изкуствена кост, за да запазим добър обем на костта и да сме сигурни, че имаме здрава основа за имплантиране. След като изчакаме определения срок за остоинтеграция и вкостяването на самите импланти се предприемат процедури по рехабилитация на захапката. Обикновено пациенти, които са загубили всичките си зъби имат загуба на ориентация на дъвкателната функция, тъй като долната челюст няма ориентир спрямо горната. Когато правим цялостна рехабилитация трябва да възстановим ориентирите, съотношенията, пропорциите и като цяло всичките физиологични функции на долната челюст спрямо горната.
Много е трудно да се намери точната позиция, в която пациентът затваря коректно двете челюсти. Необходимо е да се направят много на брой фини проби докато се нагласи точната позиция, защото от това зависи комфорта на пациента с тези зъби. Целта е не само естетика, но най-вече фунцията. Въпреки всички измервания, които правим за напасване на двете челюсти, основното е опита и интуицията на лекуващия. Науката и професионалната интуиция трябва да са в симбиоза.
След изграждането на долната челюст изчакахме 6 месеца. В областта на кучешките зъби се наложи добавяне на изкуствена кост. Направих протеза, за да препрограмираме ставата във височината, за да може пациента да свикне и да транформираме коста спрямо бъдещите постоянни зъби. При поставяне на протеза в горната челюст постигаме два ефекта: функционално натоварваме венеца и стимулираме организма към кръвоснабдяване на тази зона и изпращане на нутриенти, за да може да зарастне самата челюст и намиране на оптималната позиция за поставяне на постоянните зъби. След поставянето на горната протеза в рамките на 40 дни пациентът придобива комфорт с новата височина, той започва да свиква. В практиката си съм забелязал, че пациентите се адаптират много бързо към екстремни ситуации. Даден пациент е имал една височина на захапката и когато променим тази височина с 4-5 мм. той се адаптира много бързо към промяната. Много важна е мотивацията на клиента и неговото съдействие по време на цялото лечение. Нетърпеливите и прибързващи пациенти много често са предпоставка за допускане на грешки от страна на лекуващия специалист.
След разкриване на имплантите в горната челюст протезата отпада и се вземат проби за самите зъби. Има период, в който пациентът изпитва дискомфорт и това е периодът, когато той остава без зъби. Преценихме, че в този случай най-удачно е да поставим металокерамични зъби. Избрахме подходящия цвят и имитирахме т. нар. гингива в някои части. Постигнахме изключителен резултат и комфорт за пациента.
Когато извършваме цялостна рехабилитация на зъбите се съобразяваме с пропорциите на челюстта, широчината на дъгата, височината на зъбите и височината на захапката. Според тези пропорции определяме дигитално каква големина на зъбите да изберем. След като направим избора остава едно пространство в областта на венеца. Това пространство го запълваме с розова керамика с цвета на венеца. По този начин постигаме максимален естетически ефект. На този пациент поставихме интраосални импланти като при всичките постигнахме 100% успеваемост.
След приключване на лечението пациентът трябва да е много стриктен при спазване на устната хигиена. Необходимо е посещение в клиниката на всеки две седмици за наблюдение на хигиената.
автор
Д-р Ерхан Салиев завършва Факултет по дентална медицина към Медицински университет София. Участва в многобройни национални и международни конгреси и семинари в областта на денталната медицина. Д-р Салиев работи като лекар по дентална медицина към екипа специалисти на Saliev Dental Care. Владее турски, английски и немски език.
за контакти
София, ул. Проф. Атанас Иширков 31,
тел. +3590876166167
Facebook: Saliev Dental Care