Естественият цвят на зъбите се определя от структурата на емайла (външния слой на зъба) и дентина (основната тъкан на зъба, разположена под емайла). През първите години след пробива си зъбите са бели и блестящи. Това се дължи на повърхностния им слой, който е изграден от микроскопични кристали, има висока твърдост и предпазва зъба от увреждане. С течение на времето емайлът става по-прозрачен, поради което зъбният дентин става все по-видим със своя жълтеникав цвят. Естественият цвят на зъбите е генетично обусловен и варира при различните хора от бяло към сиво до светложълтеникаво. Зъбите се оцветяват постепенно с възрастта под влияние на един или повече външни фактори, генетични, медицински и дентални причини.
Фактори, които влияят за оцветяването на зъбите:
- Храни и напитки, съдържащи различни оцветители (естествени и изкуствени) – кафе, кола, червено вино
- Тютюнопушене – при пушачите, промяна в оцветяването на зъбите се забелязва след различен период от време, в зависимост от устойчивостта на емайла
- Медикаменти – продължителния прием на определени медикаменти също водят до потъмняване на зъбите
- Гангрена – при некроза на пулпата на зъба, короната му потъмнява и придобива сивкаво оцветяване
- Генетична предразположеност – гените са отговорни за цвета на кожата, косата и очите ни, също и за нюансите на нашите зъби
Превенция
Има редица превантивни начини, които могат да спомогнат да избегнете оцветяване, потъмняване или поява на петна по зъбите. На първо място стои добрата орална хигиена, както и редовните профилактични посещения при зъболекар. Не се отказвайте изцяло от любимите си храни и напитки, спазвайте балансиран хранителен режим, за да поддържате зъбите здрави.
Избелване на зъбите
Несъмнено белите зъби са желани от всеки човек, те правят усмивката красива. Затова все повече хора прибягват към процедури за избелване на зъбите. Специалистите използват различни подходи според нуждите на пациента и дават различни опции за избелване и полиране на зъбите, за премахване на наслоявания и никотиново оцветяване.
Двата основни вида са кабинетно избелване – със специализирано оборудване и материали и домашно избелване – с използването на шини, на които се поставя специален избелващ гел.
Тези методи се прилагат за избелване на живи зъби. При умъртвени зъби, заедно с тях се прилага и т.нар. вътрешно избелване, като в самия зъб се поставя избелващ гел.