Един съвременен метод за заместване на липсващ зъб е поставянето на имплант на негово място и все повече пациенти се възползват от тази възможност за ефективно възстановяване на извадения зъб. Като имплантите са основното решение при липса на повече зъби или пълно обеззъбяване, за да се възвърне усмивката, самочувствието и възможността за пълноценно хранене на пациента. Представяме ви д-р Атанас Киров, лекар по дентална медицина, който ни дава насоки и полезни съвети за подобряване на оралното здраве, превенцията на оралните и зъбно-челюстни заболявания и дава разяснения за имплантите, тяхната необходимост и възможности за решение на един доста сериозен проблем, а именно липсващи зъби.
Д-р Киров, наблюдава се все по-голяма нужда от лечение с импланти. Според вас защо – защото се увеличава общата заболеваемост (наличие на придружаващи заболявания) или защото не се поддържа добра устна хигиена?
Да, тенденцията е все повече хора да имат нужда от заместване на един или повече липсващи зъби със зъбни импланти. Причините за това могат да бъдат да бъдат наистина много.
Можем да започнем с факта, че още в детска възраст се наблюдава рязко увеличение честотата на зъбния кариес и неговите усложнения, водещи до увреждане зародишите на постоянните зъби.
Знаете какво голямо разнообразие от вредни храни, наситени на нискомолекулни въглехидрати, лесно и продължително полепващи по зъбите, има на пазара. Те са изкушение за децата и в съчетание с не дотам усвоените хигиенни навици, води до лоши последствия за цялото съзъбие.
Бих обърнал голямо внимание на друга много съществена причина – страхът на пациентите от денталните манипулации, недостатъчната заинтересованост от страна на пациентите към превенцията на оралното здраве. Пропускане на прегледи поне веднъж годишно, което води до задълбочаване на натрупани проблеми, а оттам и невъзможност за нас зъболекарите да осъществим адекватно възстановително лечение. В тези моменти колкото и доброто желание да имаме да запазим и възстановим зъба на пациента, условията не ни позволяват друго освен да прибегнем към екстракция.
Трета причина, която искам да засегна е загубата на зъбодържащия апарат или казано по друг начин – пародонтоза. За съжаление този проблем е свързан и с увеличаване на възрастта на населението. С напредване на възрастта зъбодържащия апарат губи задръжните си функции, което води и до загубата на отделни, а понякога и всички зъби.
Има ли възрастови ограничения при поставяне на импланти?
За поставяне на имплант единственото ограничение за възраст е пациентът да бъде над 18 години. Това е така, защото ние изчакваме напълно да се формира опорно-двигателният апарат, съответно и да завърши нормално растежът на горно и долно челюстните кости. След този период няма други ограничения от към възраст.
Какви методи на имплантологично лечение използвате във вашата практика?
Има няколко метода за имплантологично лечение, като изборът се определя от конкретния случай, от това какви са условията при всеки отделен пациент, какви са и неговите желания. Трябва да се стигне до консенсус и от двете страни.
Има възможности имплантите да бъдат натоварени веднага след поставянето им, тоест пациентът да има „нов“ зъб веднага след изваждане на стария такъв. Това е имедиатно имплантиране и натоварване. Искам отново да подчертая, че това е само в случаи, когато има достатъчно количество кост, имлантът показва добра първична стабилност и съответно има възможност да се натовари с поставянето на временна и/или постоянна коронка.
Лично аз съм по-консервативен и предпочитам да съществува определен интервал от време между отделните етапи за по-добра интеграция на имплантите и по-предвидими и сигурни резултати.
Колко време отнема едно имплантологично лечение и от какво зависи успеваемостта му?
Продължителността на едно цялостно имплантологично лечение е в широк диапазон от време. Имплантологично лечение с финална конструкция върху него или иначе казано „нови зъби“ можете да имате и след една седмица, но може да се изчака дори година, а понякога дори и повече. Всичко е много индивидуално. Може да се каже, че класическата схема е – поставяне на имплант, изчакване на 4-6 месеца, за да се интегрира в костта и след това разкриването му с поставяне на финална конструкция.
Успехът на имплантологичното лечение е комплекс от фактори. За него следим основно от това дали и колко загуба на кост имаме около импланта, цвят и прикрепване на венеца около него.
Искам много дебело да подчертая, че резултатът от имплантологичното лечение е изключително зависим от страна на пациента. Той трябва много стриктно да следва инструкциите на лекаря, много добре да почиства около имплантите, използвайки конци, интердентални четки, вода за уста, обикновена четка, подходяща паста и редовно да се явява на контролните прегледи, за да се постигнат оптималните резултати, които и двете страни желаят.
И един съвет, не се страхувайте, когато чуете думата „имплант“! В Западна Европа и САЩ почти всеки човек има поне един имплант, заменящ липсващ зъб. В тези страни манипулацията се приема като нещо рутинно и обичайно.
автор
Д-р Атанас Киров, лекар по дентална медицина
Завършил Факултет по дентална медицина при МУ Пловдив през 2017г. Започва своята кариера като общопрактикуващ дентален лекар, имайки досег с множество спешни случаи в денталната медицина. След успешно преминат курс, използва диоден, физиотерапевтичен и Erbium: YAG в своята практика. През 2018 г. посещава курсове по имлантология, организирани от AlphaBio tec. А през 2020 г. – курс „Имплантология от А до Я“ с водещ обучението доц. д-р Филчев.